Jednej podle míry své víry

Během své služby jsem se setkal s lidmi, kteří se pokoušeli mít víru k získání milionů dolarů, přitom se ale nenaučili věřit Bohu, že budou mít dostatek peněz na zaplacení účtu za elektřinu. Někteří přecenili míru své víry, která je na úrovni stokorun a snaží se o miliony. Abychom byli v životě úspěšní je potřeba nejdříve se naučit pohybovat na vlastní úrovni víry.

Mnozí slyšeli vyučování na téma: „Můžeš mít to, co prohlašuješ.“ Pochopili ale jenom část toho a výsledek byl směs bláznivých věcí, které nazývali „víra“. Udělali velký skok do vody, ale neuměli plavat.

Nejdříve je potřeba začít na té úrovni víry, kterou právě teď máš. Nemůžeš začít stavbou druhého patra, když je před tebou prázdná stavební parcela. Ježíš řekl:

Neboť když někdo z vás chce postavit věž, což si napřed nesedne a nepočítá náklad, má-li na dokončení stavby?
(L 14:28)

Toto je velmi dobrá rada. Přesto lidé někdy ve snaze jednat ve víře, si nespočítají náklady spojené s tím, co vyznávají.  Pamatuji si jednoho křesťana, který slyšel vyučování o víře a vyznávání. Vzal to pořádně z gruntu, ale zapomněl na to, že nebyl připravený na to, co následovalo. Vyhlédl si dům svých snů, který stál asi tři miliony korun a začal vyznávat, že si ten dům pořídí. Nakonec si ten dům opravdu koupil a stalo se to nadpřirozeným způsobem. Byl tím tak povzbuzen, že začal věřit, že obdrží letadlo. Když ho ale získal,  zjistil, že nemá dostatek prostředků na jeho provoz, stejně jako na udržování onoho domu snů. Neříkám to proto, abych ono člověka zesměšnil, ale abych varoval ostatní před podobnou chybou. Když se jedná o oblast víry, někdy lidé úplně odloží stranou svůj rozum a zdravé uvažování.

Je naprosto v pořádku používat víru k získání věcí, které si nemůžeme dovolit. Ale je dobré si i spočítat kolik bude stát údržba a provoz těch věcí. To je bod, který lidé často zapomínají a pak když přijdou problémy, začnou tvrdit, že víra nefunguje.